Kam počas oddychových alebo upršaných dní? Odporúčam navštíviť Liptovské múzeum v Ružomberku, ktoré sídli na Námestí Š.N.Hýreša 10. Expozície, výstavy a podujatia ponúkajú návštevníkom jedinečný priestor na spoznávanie prírody i minulosti, na neformálne vzdelávanie, na kultúrny zážitok i na trávenie voľného času. Na svoje si tu prídu všetky vekové kategórie. Ponúka množstvo expozícií, napr. Liptov v praveku a včasnej dobe dejinnej, Poklady spod Likavy, Expozícia stredovekých a novovekých dejín Liptova, Expozícia cechov a remesiel Liptova. Expozícia Secesia na Liptove, ktorú prezentuje Liptovské múzeum, ponúka návštevníkom rozmanité podoby secesnej krásy v regióne Liptov. Sprístupnená je do 4.júna 2024.
Čo je to secesia
Secesia býva označovaná ako posledný univerzálny výtvarný sloh, ktorý prenikol do takmer všetkých aspektov európskej kultúry. Za hlavné znaky secesného slohu sa považuje štylizácia, ornamentálnosť, plošnosť a záľuba v neobyčajných farbách a estetickom využití rozličných materiálov. Objavila sa po polovici 19.storočia a plne sa rozvinula okolo roku 1900. Na Slovensko sa dostala z dvoch centier z Viedne (ovplyvnenej francúzskou a nemeckou secesiou) a z Budapešti, ktorá prežívala podobne ako ostatné metropoly koncom 19.storočia intenzívnu stavebnú konjunktúru (ovplyvnenej Gaudího romantickým štýlom). Dôležitú úlohu v šírení secesie na Liptove zohrala stavba Bohumínsko-košickej magistrály.
Liptovské múzeum vytvorilo expozíciu Secesia na Liptove zo zbierok z bohatého fondu múzea ako i zapožičaných predmetov. Autori výstavy Rastislav Molda a Simona Sliacka pri príprave výstavy spolupracovali s architektom Dušanom Mellnerom, ktorý sa venuje architektonickým pamiatkam a stavbám zo začiatku 20.storoča či funkcionalizmu.
Symbolom výstavy je prvá desaťkorunová bankovka vznikajúceho Československa. Výstava ponúka historické pohľady na stavebné pamiatky Ružomberka, Liptovského Mikuláša ako i Štrby a Štrbského Plesa, ktoré boli do územnej reorganizácie súčasťou regiónu Liptov. Veľkú popularitu zažívali aj kúpele v Korytnici vďaka prepojeniu s Ružomberkom úzkorozchodnou železničnou traťou ale i Ľubochňa.
Dobové ateliérové fotografie, tlače, plagáty, pozvánky ale i výtvarné diela, predmety úžitkového umenia, historický nábytok a textil – na všetkých zanechala secesia nezmazateľne svoj vplyv. Výstava prostredníctvom veľkoplošných tlačí približuje obraz doby, módu či architektúru.
Aktívne prvky návštevníkom umožnia vyskladať si vlastný secesný ornament na magnetickú tabuľu či tlačovinu – pozvánky, titulné strany časopisov. Historická mapa stavieb upozorní na stavebné pamiatky v regióne. Prostredníctvom haptických prvkov, ktoré vznikli na CNC prístroji, môžu návštevníci rukami spoznať krásu a dotknúť sa secesných ornamentov.