Tip na víkend – Chopok

Môj dnešný tip na víkend je Chopok, ktorý je po Ďumbieri a Štiavnici tretím najvyšším vrcholom Nízkych Tatier. Dosahuje nadmorskú výšku 2024 m. Od Severky je vzdialený 13,68 km. Jeho hrebeň vyčnieva medzi Derešmi a vrchom Konské. Patrí medzi najnavštevovanejšie lokality Nízkych Tatier. Môže za to jednoduchá dostupnosť lanovkami, ktoré zo severu z Jasnej a z juhu zo Srdiečka pohodlne vyvezú turistov na hrebeň pod samotný vrchol. Druhý nižší vrchol sa nachádza západne od Rotundy.

Opis

Chopok je budovaný žulami ďumbierskeho typu, preto jeho reliéf je podobný Ďumbieru a Derešom. Na severozápade a severovýchode má strmé bralné steny členené žľabmi a piliermi, ktoré najmä na severovýchode spadajú do kotla Lukovej doliny s morénovými usadeninami a jazierkom. Na južnej strane sú periglaciálne javy v podobe balvanových polí. Chopok je súčasťou Národného parku Nízke Tatry. Na severných svahoch nájdeme chránenú veternicu narcisokvetú a horec bodkovaný, na vlhkých žulových skalách iskerník veľhorský, štiavnik dvojbliznový, lomikameň karpatský, veroniku alpínsku. Na Chopku je možno stretnúť aj kamzíkov.

Možnosti

Navštívili ste už niekedy Chopok? Využili ste možnosti, ktoré ponúka? Pod vrcholom sa nachádza Kamenná chata pod Chopkom, kde si môžete oddýchnuť, dopriať si výdatné jedlo alebo vynikajúci bylinkový čaj. Neprehliadnuteľná výšková stavba na Chopku je Rotunda, ktorá slúži ako vrcholová stanica lanovky ako i reštaurácia a hotel. V blízkosti Rotundy je meteorologická stanica, ktorej merania začali v roku 1954.

Tip na víkend Chopok
Tip na víkend Chopok
Tip na víkend Chopok

Aktivity

Máte radi turistiku alebo radi lyžujete? Vďaka vybudovaným turistickým chodníkom je Chopok turistickým centrom Liptova a zároveň častým východiskom túr na Ďumbier a ďalej na Čertovicu alebo sa môžete vybrať na Poľanu a ďalej na Donovaly. V zime sa Chopok mení na lyžiarsky raj a ideálne miesto pre skialpinizmus. Vďaka vynikajúcej nadmorskej výške si tu môžete lyžovačku vychutnávať až do jari.

Tip na víkend Chopok
Tip na víkend Chopok
Tip na víkend Chopok

Výhľady

Z vrcholu Chopku je nádherný kruhový výhľad na pohoria a údolia Slovenska. Upúta vás jedinečný pohľad na Západné a Vysoké Tatry či vodnú plochu Liptovská Mara. Za dobrého počasia môžete pozorovať aj Chočské vrchy, Poľanu, Veporské a Stolické vrchy.

Tip na víkend Chopok – Salaš Priehyba

Cestou na Chopok odporúčam zastaviť sa na najvyššie položenom salaši na Slovensku Salaši priehyba. Deti si môžu zahrať novú hru Dobrodružstvo ovečky Valašky. Hra spája zábavu a vzdelávanie. Deti sa stávajú súčasťou príbehu ovečky Valašky, ktorá sa vydáva na dobrodružnú cestu po Chopku, lúkach a lesoch. Na každom kroku čakajú deti nové výzvy a úlohy.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *