Objavte krásy Liptova

Liptov je nádherný horský región na severe Slovenka. Vďaka jedinečnosti prírodných zaujímavostí a bohatstvu kultúrno-historických pamiatok patrí k najatraktívnejším regiónom Slovenska. Spojenie prírodných zaujímavostí, kultúrno-historického bohatstva, možností športového vyžitia a aktívneho trávenia voľného času spolu s možnosťami relaxu robia z regiónu Liptov najväčšie prírodné ihrisko zábavy na Slovensku. Čo na Liptove nájdete?

Prírodné krásy

Špecifikom regiónu Liptov je spojenie hôr, vody a jaskýň. Potešia Vás výhľady na prekrásne Nízke Tatry, Západné Tatry, Veľkú Fatru alebo Chočské vrchy. Na Liptove pramenia rieky Čierny a Biely Váh, ktorých sútokom vzniká najdlhšia slovenská rieka Váh. Nesmieme zabudnúť na početné pramene liečivých minerálnych a termálnych vôd ako i vodnú nádrž Liptovská Mara.

Hrebeň Nízkych Tatier

Liptovská Mara

Pohľad na Západné Tatry

Demänovská jaskyňa Slobody

Pamiatky, múzeá a galérie

Za prírodným bohatstvom nezaostávajú ani kultúrno-historické pamiatky z rôznych historických období. Najstaršími architektonickými pamiatkami sú zrúcaniny stredovekých hradov Likava a Liptovský hrad. Zrekonštruovaný Liptovský hrad a kaštieľ je od augusta 2010 sprístupnený aj pre verejnosť. Na Liptove sa dodnes stretnete s pamiatkami ľudovej architektúry z ktorých viaceré sa nachádzajú vo Vlkolínci (zaradenom do Zoznamu svetového, prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO) a v múzeu v prírode v Pribiline. Drevený artikulárny kostol vo Svätom Kríži je jednou z najväčších drevených stavieb v Európe. Bol postavený v roku 1729 v obci Paludza a po jej zatopení pri budovaní Liptovskej Mary prenesený do obce Svätý Kríž. Keltské opevnenie Havránok – jedinečné archeologické múzeum v prírode sa nachádza v blízkosti Liptovskej Mary. Liptov má bohatú tradíciu folklóru. Každoročne organizovaný folklórny festival v obci Východná priťahuje tisíce návštevníkov z celej Európy

Artikulárny kostol Svätý Kríž

Hrad Likava

Hrad Liptovský Hrádok

Vlkolínec

Skanzen Pribilina

Relax

Dovolenka na Liptove spĺňa atribúty tej najlepšej zábavy. Môžete pohodlne relaxovať v aquaparkoch Tatralandia, Bešeňová alebo využiť termálne vody kúpeľov Lúčky. Možnosť príjemného a bezplatného relaxu v teplej minerálnej vode ponúka termálny prameň s jazierkom v Kalamenoch alebo minerálne pramene Kaďa a Teplica v Liptovskom Jáne. Nádherné výhľady na hrebeň Nízkych Tatier sa Vám naskytne aj pri prechádzke okolo najväčšieho prirodzeného jazera v Nízkych Tatrách Vrbického plesa. Široké možnosti rybolovu sú na Liptovskej Mare.

Tatralandia

Liptovská Mara

Kalameny

Aktivity

Liptov je krásna aréna so širokými možnosťami športového vyžitia.

Lyžovanie

Na Liptove sa nachádza niekoľko lyžiarskych stredísk, ktoré poskytujú možnosti lyžovania, snoubordingu pre deti aj dospelých. Najväčšie lyžiarske stredisko Liptova ale i Slovenska je Jasná Nízke Tatry. Organizujú sa tu aj podujatia svetového a európskeho významu. Malinô Brdo, ktoré sa nachádza pri Ružomberku je stredisko s aktivitami pre celú rodinu. K menším lyžiarskym strediskám patria Opalisko, Čertovica, Bačova Roveň, Žiarce.

Turistika

Liptov ponúka turistom veľké možnosti od príjemných prechádzok až po vysokohorskú turistiku. V regióne Liptov sa nachádza viac ako 50 turistických chodníkov a značených trás v celkovej dĺžke 1185 km. Vyhľadávanými trasami sú turistické chodníky v Nízkych Tatrách, Západných Tatrách, vo Veľkej Fatre alebo v Chočských vrchoch. Turisti radi navštevujú vrcholy Chopku, Ďumbiera, láka ich aj Baranec, Malinô Brdo, Bystrá, Poludnica, Plačlivé, Choč. Pri ich dosiahnutí budete odmenení neopakovateľnými výhľadmi a horskými scenériami Liptova. Nesmieme zabudnúť ani na nádherné doliny Žiarsku, Prosiecku, Kvačiansku, Račkovu, Jamnickú.

Cykloturistika

Liptov je popretkávaný značenými cyklotrasami v dĺžke viac ako 800 km. Čakajú na Vás ľahké trasy spojené s poznávaním pamiatok Liptova – okolo Liptovskej Mary ale aj trasy stredne náročné a náročné pre cyklistov s lepšou fyzickou kondíciou. Na svoje si prídu aj milovníci horských bicyklov. Pokiaľ chcete vidieť viac a ušetriť energiu môžete vyskúšať e-biky.

Vodné športy

Ste priaznivcom vodných športov? Baví Vás kanoe, kajak či padleboard? Všetko si môžete vyskúšať na Liptove. Milovníci vodných športov si prídu na svoje v Areáli vodných športov v Liptovskom Mikuláši. Areál ponúka možnosť prenájmu vodnej plochy ako i adrenalínových aktivít rafting, kayaking, hydrospeed. Ponuku vodných športov a zábavy nájdete aj na Liptovskej Mare či v aquaparkoch Bešeňová, Tatralandia. Belá je najnavštevovanejšou a najdravšou prírodnou riekou na Slovensku. Rafting a splavovanie Belej určite prinesie nezabudnuteľné zážitky.

Adrenalínové aktivity

Liptov je známy aj množstvom ponúkaných adrenalínovách aktivít. Medzi najviac využívané patria Hurricane Factory Tatralandia, Horská bobová dráha v Pavčinej Lehote, Tarzánia Jasná, Rafting adventure v areáli vodných športov, strelnica na Výšine Háj. Na Liptove si môžete tiež vyskúšať paintball, horolezectvo, paragliding, balónové lietanie, lukostreľbu, snow rafting, bungee running či snežné skútre.

Lyžiarske stredisko Jasná – Nízke Tarty

Lyžiarske stredisko Fun Park Žiarce

Turistika

Areál vodných športov