Okolie

Pavčina Lehota

Pavčina Lehota leží na úpätí Sinej, neďaleko vyústenia Demänovskej doliny. Nad obcou na hrebeni Sinej, nazývanom Na jame bolo jedno z najvyššie položených hradísk. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1365. Vznikla v chotári obce Bodice. Drevená zvonica pochádza z roku 1866. V lete je vyhľadávaným cieľom milovníkov turistiky, cykloturistiky, v zime obľúbeným miestom lyžiarov.

Fun Park Žiarce

Priamo v obci sa nachádza lyžiarske stredisko Fun Park Ziarce, ktorého zjazdovky sú v lete využívané ako horská letná bobová dráha. Severná orientácia svahov a umelé zasnežovanie zabezpečuje dostatok snehu až do neskorej jari. Areál sa teší veľkej obľube hlavne medzi rodinami s deťmi.

Demänovská dolina

Prvé historické zmienky o Demänovskej doline pochídzajú z 13.storočia, kedy ju objavili hľadači zlata a drahých kovov. Z tohoto obdobia pochádza i záznem v latinskej listine ostrihomskej kapituli o existencii Dračej ľadovej jaskyne. V dolnej vápencovejčasti našu pozornosť upútajú mohutné bralá, steny a veže, ktoré vytvárajú spolu s potokom tieňavu. Krásne výhľady ponúkajú Siná a Krakova hoľa.

Demänovská jaskyňa Slobody

Demänovská jaskyňa Slobody

Demänovská jaskyňa Slobody sa nachádza v Demänovskej doline a je najkrajšou jaskyňou rozsiahlej sústavy Demänovských jaskýň na severnej strane Nízkych Tatier.Vytvorila sa v sivomodrých (guttensteinských) vápencoch stredného triasu v šiestich poschodiach.Najnižším poschodím preteká riečka Demänovka. Jaskyňa vyniká množstvom a pestrosťou kvapľových útvarov každého druhu. Demänovskú jaskyňu Slobody objavili v roku 1921 a je najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku.

Jasná

Jasná

V blízkosti jaskýň sa nachádza lyžiarske stredisko Jasná-Nízke Tatry. Ako najväčšia lyžiarska aréna s výbornými podmienkami pre zimné športy na Slovensku ponúka nekonečné možnosti aktivít, zábavy a aktívneho oddychu. Jasná ponúka okrem aktivít aj nádherné prostredie, ktoré si zamilujete. Neodoláte nádherným výhľadom z končiarov Nízkyh Tatier či romantickej prechádzke okolo Vrbického plesa. Stredisko sa nachádza v pohorí Nízke Tatry.

Nízke Tatry

Nízke Tatry sú pohorie a geomorfologický celok v Západných Karpatoch na Slovensku. Tvoria ich kryštalické horniny a druhohorné usadeniny. Masív Nízkych Tatier, ktorý je súčasťou Národného parku NAPANT sa tiahne stredným Slovenskom v dĺžke 82 km smerom východ – západ medzi malebnými údoliami Váhu a Hrona. Najvyšší vrchol je Ďumbier 2043 m n.m., tretí najvyšší vrchol je známy lyžiarsky a turistický kopec Chopok 2024 m n.m.

Liptovská Mara

Liptovská Mara je vodné dielo na Liptove. Je súčasťou systému Vážskej kaskády. Dielo bolo vybudované v rokoch 1969-1975. Pri výstavbe bolo zaplavených 13 obcí. Hlavným účelom priehrady je protipovodňová ochrana ale slúži aj na výrobu elektrickej energie. Sú tu široké možnosti rybolovu, taktiež tu môžete absolvovať výhliadkovú plavbu loďou. V lete priehrada ponúka široké možnosti pre vodné športy.

Kostol vo Svätom Kríži

Drevený artikulárny evanjelický kostol vo Svätom Kríži je jednou z najväčších drevených stavieb v strednej Európe. Bol postavený majstrom Jozefom Langom v roku 1729 v obci Paludza a po jej zatopení pri budovaní Liptovskej Mary prenesený do obce Svätý Kríž. Nielen jeho rozmery ale i architektonické riešenie a výzdoba nadchnú každého. Jeho pôdorys je v tvare kríža a má dĺžku 43 m.

Havránok

Areál s náznakovými rekonštrukciami obytných a kultových objektov z mladšej doby železnej a staršej doby rímskej, jedna z najznámejších a najdôležitejších lokalít púchovskej kultúry na Slovensku. Na svahoch a terasách juhovýchodného výbežku Úložiska sa pôvodne rozprestieralo niekoľko remeselnícko – roľníckych osád.

Areál vodných športov

Milovníci vodných športov si prídu na svoje v Areáli vodných športov v Liptovskom Mikuláši. Areál ponúka možnosť prenájmu vodnej plochy ako i rôzne adrenalínové aktivity: rafting, kayaking, hydrospeed, jazda na štvorkolkách, lukostreľba, paintball. Areál býva dejiskom viacerých významných domácich ako i medzinárodných pretekov vo vodnom slalome.

Liptov je nádherný horský región na severe Slovenska. Špecifikom regiónu Liptov je spojenie hôr a vody a jaskýň.

Liptov official spot