Rohačka

Tip na víkend – Rohačka

Dnešný tip na víkend je Rohačka. Rohačka – hôlny nízky chrbát s charakteristickým bralom. Názov pochádza z južného úbočia, nad ktorým sa týči dvojitá skala z dolomitu pripomínajúca dvojroh. Masív sa nachádza v okrajovej časti pohoria Nízke Tatry. Severozápadnou časťou masívu tečie potok Ploštínka a juhovýchodným svahom, údolím Iľanovskej doliny, preteká potok Iľanovianka. Zo skál je možnosť vidieť krásnu prírodu a ešte krajšiu panorámu. Jeho najvyšší bod Rohatá skala sa nachádza v nadmorskej výške 827 m nad morom.

Rohačka
Rohačka

História

Rohačka je významná lokalita pravekého osídlenia Liptova z mladšej a neskorej doby bronzovej. Bolo to staroveké hradné osídlenie, ktoré plnilo významnú strážnu a ochrannú funkciu pri obchodných cestách vedúcich liptovskou kotlinou. V súčasnom období ale zostala z bývalého hradu už len skalná zrúcanina. Je jednou z najvýznamnejších ale i najcennejších archeologických lokalít Liptova. Aj preto archeológovia neustále skúmajú túto zaujímavú lokalitu. Už J. Mihálik našiel a zdokumentoval na Rohačke a pod ňou stopy pravekej ľudskej kultúry, napríklad črepy z nádob, ohništia, alebo mliaždidlá obilia, hlinené kužele, kosti rôznej veľkosti. Prednedávnom objavili drobnú mincu. Následne našli na nej písmo latinku a po odbornom preskúmaní zistili, že ide o najstaršie zadokumentované písmo na celom území Liptova.

Mapa Rohačka
Mapa Rohačka

Tip na víkend Rohačka

Turisti radi vyhľadávajú tento nádherný kopec. Výstup, ktorý trvá približne hodinu, začína pri bývalom kameňolome, ďalej pokračuje zjazdovkou a končí na skalnom brale. Na svoje si prídu tiež bežci. V júni okolo Rohačky prechádza bežecké podujatie Poludnica Run. Popri Rohačke prechádza Liptovská cyklomagistrála a Svätojakubská cesta na Slovensku.

Tip na víkend Rohačka
Tip na víkend Rohačka
Tip na víkend Rohačka

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *